MIRE SE VINI NE WEB.SITIN SHPRESOJ TE KALONI CASTE TE KENDSHME
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 FEJA ISLAME-PASONI DHE MOS SHPIKN-

Shko poshtė 
AutoriMesazh
GASHI
Ushtar i Forumi
Ushtar i Forumi
avatar

Male Numri i postimeve : 415
Age : 36
Qyteti : prizren
hobi juai : !!
Humor : h`ec bubrreci
Registration date : 09/12/2007

MesazhTitulli: FEJA ISLAME-PASONI DHE MOS SHPIKN-   14/03/08, 11:57 am

PASONI DHE MOS SHPIKNI
[size=18]إنَّ الحْمدَ ِللهِ نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِينُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ وَنَعُوذُ بِاللهِ مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِنَا وَ سَيِّئَاتِ أَعْمَالِنَا مَنْ يَهْدِهِ الله ُفَلاَ مُضِلَّ لَهُ وَ مَنْ يُضْلِل فَلاَ هَادِيَ لَهُ وَأشهَدُ أَنْ لاَ اِلَهَ اِلاَّ الله وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ وَأشْهَدُ أَنَّ محمدا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ
يَاأَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونََ
يَاأَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّكُمْ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالًا كَثِيرًا وَنِسَاءً وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِي تَتَسَاءَلُونَ بِهِ وَالْأَرْحَامَ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلَيْكُمْ رَقِيبًا
يَاأَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَقُولُوا قَوْلًا سَدِيدًا يُصْلِحْ لَكُمْ أَعْمَالَكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَمَنْ يُطِعْ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ فَازَ
فَوْزًا عَظِيمًا


Edituar pėr herė tė fundit nga Admin nė 14/03/08, 01:10 pm, edituar 3 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://blerimgashi.de.tl
GASHI
Ushtar i Forumi
Ushtar i Forumi
avatar

Male Numri i postimeve : 415
Age : 36
Qyteti : prizren
hobi juai : !!
Humor : h`ec bubrreci
Registration date : 09/12/2007

MesazhTitulli: FEJA ISLAME-PASONI DHE MOS SHPIKN-   14/03/08, 12:55 pm

PASONI DHE MOS SHPIKNI

falėnderimi i takon All-llahut. Atė e falėnderojmė dhe prej Tij falje dhe ndihmė kėrkojmė. Kėrkojmė mbrojtje nga All-llahu prej tė kėqijave tė vetvetes dhe tė veprave tona. Kė e udhėzon All-llahu s’ka kush e lajthit dhe kė e largon nga rruga e vėrtetė, s’ka kush e udhėzon. Dėshmoj se s’ka hyjni tjetėr pėrveē All-llahut , i Cili ėshtė Njė dhe dėshmoj se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij.
“O ju qė keni besuar, keni frikė All-llahun me njė frikė tė denjė dhe mos vdisni, pos duke qenė muslimanė!” (Ali Imran: 102)
“O ju njerėz! Keni frikė Zotin tuaj qė ju ka krijuar prej njė veteje dhe nga ajo krijoi palėn e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumė burra e gra. Dhe keni frikė All-llahun qė me emrin e Tij pėrbetoheni, ruajeni farefisin, se All-llahu ėshtė Mbikqyrės mbi ju.” (En-Nisa:1)
“O ju besimtarė, keni frikė All-llahun dhe thuani fjalė tė drejta. Ai (All-llahu) ju mundėson tė bėni vepra tė mira, jua shlyen mėkatet e juaja,e kush respekton All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ka shpėtuar me njė shpėtim tė madh.” (El-Ahzab:70:71)
Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e All-llahut, kurse udhėzimi mė i mirė - udhėzimi i Muhammedit sal-lall-llahu ‘alejhi ve sel-lem. Veprat mė tė kėqia janė ato tė shpikurat, ēdo shpikje ėshtė bid’at dhe ēdo bid’at ėshtė lajthitje, e ēdo lajthitje ēon nė zjarr…Falėnderimi I takon vetėm Allahut I Cili na e pėrsosi fenė, plotėsoi begatit tona dhe zgjodhi qė feja ynė tė jetė islami.


Edituar pėr herė tė fundit nga Admin nė 14/03/08, 01:02 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://blerimgashi.de.tl
GASHI
Ushtar i Forumi
Ushtar i Forumi
avatar

Male Numri i postimeve : 415
Age : 36
Qyteti : prizren
hobi juai : !!
Humor : h`ec bubrreci
Registration date : 09/12/2007

MesazhTitulli: Re: FEJA ISLAME-PASONI DHE MOS SHPIKN-   14/03/08, 12:57 pm

E falėnderojmė Allahun subhanehu ve teala i Cili zbriti Kur’anin dritė tė qartė me tė cilin Ai udhėzon atė me tė cilin ėshtė i kėnaqur duke I nxjerr nga errėsira nė dritė dhe i udhėzon nė rrugėn e drejt.

Dėshmoj se nuk i takon adhurimi askujt pos Allahut i Cili ėshtė i pashoq, dhe dėshmoj se pejgamberi ynė Muhamedi alejhisselam ėshtė rob dhe i dėrguari i Tij, tė cilin e dėrgoi me udhėzim dhe fe tė vėrtet, kumtoi atė qė ju shpall nga Allahu, e kreu amanetin e tij, kėshilloi umetin duke i lėnė nė njė hapėsirė tė bardhė ku nata e saj ėshtė sikurse dita, nuk devijon nga ajo askush pos i humburi.

Lavdėrimet dhe pėrshėndetjet qofshin mbi Pejgamberin, mbi familjen e tij dhe shokėt e tij me tė cilėt ėshtė ngritur flamuri i sunnetit dhe ėshtė frenuar bidati (risitė), po ashtu lavdėrimet dhe pėrshėndetjet qofshin mbi tabiinėt, ata qė i pasojnė nė tė mirė dhe udhėzohen me udhėzimin e tyre dhe pasojnė rrugėn e tyre deri nė ditėn e gjykimit.

O ju besimtar keni frikė Allahun, kapuni pėr islamin me njė lidhje tė pakėputshme, ndiqeni sunnetin e Muhamedit alejhisselam duke u kapur dhe u ngjitur pėr te me dhėmballė.

Rruajuni nga ēėshtjet e shpikura ngase ēdo e shpikur ėshtė bidat (risi) e ēdo bidat ėshtė humbje dhe ēdo humbje tė sjell nė xhehenem (zjarr).

O ju besimtar vėrtet Allahu pėrsosi kėtė fe, e zgjodhi atė dhe i plotėsoi begatit e tija…

Libri i Allahut dhe sunneti i tė dėrguarit tė Tij, Muhamedit alejhis-selam nė rrugėn e udhėzimit si kanė lėnė askujt tė thotė ndonjė fjalė e as hapėsirė pėr tė shpikur diēka.

Ai i cili ėshtė kapur pėr Kur’anin dhe sunetin e Muhamedit, alejhisselam, ėshtė kapur pėr njė lidhje e cila nuk ka kėputje dhe me kėtė vepėr vetėm se ka arritur sukses nė kėtė botė dhe ahiret.

Allahu, subhanehu ve teala, nė Kur’an thotė:

“… sot pėrsosa pėr ju fenė tuaj, plotėsova ndaj jushė dhuntinė Time, zgjodha pėr ju islamin fe…” (El- Maide: 3).

“Dhe se kjo ėshtė rruga(feja) ime e drejtė ( qė e caktova pėr ju) , pra pėrmbajuni kėsaj, e mos ndiqni rrugė tė tjera e t’ju ndajnė nga rruga e Tij. Kėto janė porosit e Tij pėr ju, ashtu qė tė ruheni.” (El- En’am: 153).

Transmeton Taberaniu njė hadith me sened tė vėrtet nga Muhamedi, alejhisselam, ku thotė:

“Nuk kam lėnė gjė e cila ju ofron te Allahu veē se ju kam urdhėruar ta kryeni , dhe nuk kam lėnė gjė e cila ju largon nga Allahu veē se ju kam ndaluar nga ajo.”

Gjitha adhurimet e adhuruesit duhet tė jenė tė gjykuara sipas vendimit tė sheriatit, qofshin ato qė kanė tė bėjnė me urdhrat dhe ndalesat e tij, dhe duhet tė jenė nė pėrputhshmėri me metodologjinė (menhexhin) e Muhamedit alejhisselam, kurse ajo vepėr e cila nuk plotėson kėto dy kushte ėshtė e refuzuar.

Muhamedi, alejhisselam, thotė:

“Kush bėnė njė vepėr, te cilėn nuk e ka vepruar Muhamedi, alejhisselam, ajo ėshtė e refuzuar.” (Muslimi).

“Kush shpik njė vepėr e cila nuk ėshtė nga ne ėshtė e refuzuar.” (Buhariu dhe Muslimi).

Kėtė na e ka thėnė besniku dhe i besueshmi, Muhammedi, mbi tė qofshin lavdėrimet dhe pėrshėndetjet mė tė mira.

Omer ibėn Abdulazizi, rahimehullah, thotė:

“Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, na i ka lėnė disa sunete, po edhe udhėheqėsit e muslimanėve pas tij na i kanė lėnė disa sunete. Veprimi sipas tyre ėshtė vėrtetim i Librit tė All-llahut, zbatim i respektit ndaj All-llahut dhe forcė nė fe tė All-llahut. Nuk i takon askujt ta ndėrrojė kėtė e as tė merr nė konsideratė mendimin qė e kundėrshton kėtė rregull. Ai qė pason kėtė metodė ėshtė i udhėzuar, kurse ai qė kundėrshton dhe nuk pason rrugėn e besimtarėve, e ndėshkon All-llahu me ndėshkimet e tija, e djeg nė zjarr tė xhehenemit, kurse ky ėshtė vendbanimi mė i keq”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://blerimgashi.de.tl
GASHI
Ushtar i Forumi
Ushtar i Forumi
avatar

Male Numri i postimeve : 415
Age : 36
Qyteti : prizren
hobi juai : !!
Humor : h`ec bubrreci
Registration date : 09/12/2007

MesazhTitulli: Re: FEJA ISLAME-PASONI DHE MOS SHPIKN-   14/03/08, 12:58 pm

O ju besimtar!

Rruga tjetėr nga ajo e besimtarėve ėshtė tendencė, pasion, devijim nga xhadeja e drejtė, ikje nga nėnshtrimi dhe braktisje e xhematit.

Sheriati islam pėr ibadetet dhe ngarkesat fetare ka shėnuar rrugė tė veēanta dhe forma tė veēanta kohore, vendore, mėnyrore dhe sasiore. I ka urdhėruar krijesat ti respektojnė kėto urdhra dhe ndalesa, sipas tyre ka renditur premtimet dhe kėrcėnimet e Tija, e na ka lajmėruar se e mira qėndron tek zbatimi i tyre, kurse e keqja tek largimi dhe tejkalimi i tyre.

“… All-llahu e di (fundin e ēdo sendi) e ju nuk dini”. (El-Bekare: 216).

Tė dėrguarit janė tė dėrguar te njerėzit me mėshirėn e Allahut, e ai qė dėshiron pos kėsaj dhe pretendon se ekzistojnė rrugė tjera, adhuron Allahun sipas logjikės sė tij, ai me kėtė vepėr ka degraduar pėrsosmėrinė e kėtij dini duke kundėrshtuar atė me tė cilėn ėshtė ardhur i zgjedhuri besnik, Muhammedi, mbi tė qofshin lavdėrimet dhe pėrshėndetjet mė tė mira dhe tė pastra.

Ai me kėtė veprim sikurse orvatet t’i pėrmbush tė metat e kėtij dini.

Ibėn Maxhishuni, rahimehullah, thotė:

“Kam ndėgjuar imam Malikun, Allahu e mėshiroft, ku thotė: Ai i cili shpik njė risi nė fe duke e trajtuar si tė mirė, ai me kėtė vepėr ka pretenduar se Muhamedi, alejhisselam, e ka tradhtuar shpalljen, sepse Allahu, tebareke ve teala, thotė:

“…sot pėrsosa pėr ju fenė tuaj”. (El- Maide: 3).

Ajo qė atėherė s’ka qenė fe edhe sot nuk mundė tė jetė fe.

Risia dhe tė kėrkuarit e rrugėve dhe opsioneve tjera ėshtė kryeneēėsi ndaj sheriatit dhe dalje karshi atij. Kjo nuk ėshtė tjetėr pos pasim i nepsit, pasi qė nuk ekzistojnė mė shumė se dy rrugė:

Rruga e sheriatit ose rruga e pasionit.

Allahu, subhanehu ve teala, nė Kur’an thotė:

“E nėse ata nuk tė pėrgjigjen ty, atėherė dije se ata ndjekin vetėm dėshirat e veta, e kush ėshtė mė i humbur se ai duke mos pasur fakt prej Allahut, ndjek epshin e vet? S’ka dyshim se Allahu nuk udhėzon popullin zullumqar”. (El- Kasas: 50).

Ajeti Kur’anor kufizon vendimin nė vetėm dy forma: pėrgjigja tė zgjedhurit ose pasimi i pasionit.

Nėse ithtari i bidatit (risisė) me bidatin e tij synon tė afrohet tek Allahu dhe tenton ta tepron nė adhurim le ta dinė se nė kėtė formė ia hap dyert e gjėra shejtanit, ia shton mėdyshjet dhe shpres pakėnaqėsinė e tij ndaj asaj qė ka caktuar dhe pėrkufizuar sheriati, andaj edhe ka dalur nga kėto rregulla dhe pėrkufizime. Kėtė mund ta shoqėrojė edhe vetėpėlqimi e dashuria pėr publicitet, sikurse edhe animi i natyrshėm kah ajo qė se ka njohur mė herėt pėr tė larguar mėrzinė dhe plogėshtinė.

Kryerja e obligimeve fetare ėshtė ngarkesė pėr njeriun pėr arsye se me kėto veprime njeriu e kundėrshton pasionin dhe dėshirat, e kjo ėshtė e vėshtirė pėr bidatxhiun, ngase uni i njeriut ėshtė aktiv me atė qė i pėrshtatet dėshirės sė tij.

Nė ēdo bidat pasioni merr pjesė, pasi qė bidati ka tė bėjė me teket e shpikėsit dhe filluesit tė tij dhe pėrputhet me pasionet dhe epshet e tija; ato nuk burojnė nga dispozitat dhe argumentet e sheriatit.

Kjo qė thamė e sqaron shkakun pse ithtari i bidatit pėrpiqet shumė nė vepra tė ndryshme dhe adhurime, sepse i gjen ato tė lehta dhe gjen elan pėr realizimin e tyre, pasi qė pėrputhen me pasionin e tij.

Mė herėt murgjėrit e krishterė vetmoheshin nė manastiret dhe faltoret e tyre ku i kryenin ibadetet nė mėnyrė jo tė drejt.

Allahu, azze ve xhel-le, nė Kur’an thotė:

“Atė ditė sheh fytyra tė pėrulura. Tė lodhur e tė rraskapitur ( nga mundimi)”. (El- Gashije: 2-3).

“Thuaj: A t’ju tregojmė pėr mė tė dėshpėruarit nė veprat e tyre? Ata janė veprimi i tė cilėve u asgjėsua nė jetėn e kėsaj bote, e megjithatė ata mendojnė se janė kah bėjnė mirė.” (El- Kehf: 103-104).

“A atij qė vepra e vet e keqe i ėshtė hijeshuar dhe e sheh si tė mirė (a ėshtė i njėjtė me atė qė i largohet asaj)? Nė tė vėrtet, Allahu e largon nga e vėrteta atė qė do dhe Ai e udhėzon atė qė do, andaj ti (Muhamed) mos shkatėrro vetėn me dėshpėrim pėr ta, Allahu e di shumė mirė atė qė bėjnė ata.” (Fatir: frajer.

Tė jesh ekonomik gjatė kryerjes sė sunetit ėshtė mė mirė se pėrpjekja e madhe nė bidat.

Besimtarė tė nderuar!

Pėr shkak tė bidatit dhe bidatxhive shtohet polemika me pa tė drejt dhe jo nė mėnyrė tė mirė, e kjo shkakton grindje nė fe.

Katade, rahimehullah, duke komentuar ajetin Kur’anor:

“E mos u bėni si ata qė u ndanė dhe u pėrēan pasi u patėn zbritur argumentet.” (Ali Imran: 105) Thotė: Ata janė pasuesit e bidatit.

Dijetarėt kanė thėnė: اdo ēėshtje e re nė islam pėr tė cilėn ka pasur mospajtime dhe ky mospajtim nuk ka shkaktuar armiqėsi, grindje dhe ndarje, ajo ėshtė prej ēėshtjeve tė islamit.

Kurse ēdo ēėshtje e re e cila ka shkaktuar armiqėsi, grindje dhe ndarje nuk ka tė bėjė aspak me fenė.

Bidatxhitė pasojnė ajetet jo tė qarta (muteshabih) dhe gabimisht i komentojnė, andaj ajetin Kur’anor:

“…E ata qė nė zemrat e tyre kanė anim kah e shtrembėta, ata gjurmojnė atė qė nuk ėshtė krejt e qartė pėr tė shkaktuar huti…” (Ali Imran: 7) dijetarėt e kanė komentuar se janė ata qė pasojnė bidatin dhe pasionin.

ثshtė vėrtetuar nė lajmet e Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, se ēdo herė qė ėshtė ngjallė njė bidat ka vdekur njė sunnet.

Transmeton Imam Ahmedi, Taberani dhe Bezari se Pejngamberi, alejhisselam, ka thėnė:

“اdo ummet i cili ngjall ndonjė bidat nė fe pas pejgamberit tė vet, ai vetėm se ka humbur njė sunnet sikur ai”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://blerimgashi.de.tl
GASHI
Ushtar i Forumi
Ushtar i Forumi
avatar

Male Numri i postimeve : 415
Age : 36
Qyteti : prizren
hobi juai : !!
Humor : h`ec bubrreci
Registration date : 09/12/2007

MesazhTitulli: Re: FEJA ISLAME-PASONI DHE MOS SHPIKN-   14/03/08, 12:59 pm

Besimtarė!

Keni frikė Allahun dhe dine se paraqitja e njė bidati domethėnė shlyerja e sunneteve, andaj i lumtur ėshtė ai i cili ėshtė kapur pėr sunnetin me dhėmballė duke e ngjallė dhe duke thirr nė te, vepėr me tė cilėn Allahu e kthen bidatxhiun, e udhėzon tė humburin dhe shpėton tė hutuarin.

Omer ibėn Abdulazizi, Allahu e mėshiroftė, i ka shkruajtur Adi ibėn Erta nė lidhje me ēėshtjen e disa kaderive, duke i thėnė:

Tė kėshilloj qė tė kesh frikė Allahun, tė jesh ekonomik nė urdhrat e Tij, tė pasosh sunnetin e tė dėrguarit tė Tij, tė largohesh nga ajo qė kanė shpikur bidatxhitė nė lidhje me ēėshtjet pėr tė cilat vetėm se na ka treguar sunnetin. Je i obliguar tė kapesh pėr sunnetin, ngase vėrtetė sunnetin e vendoi ai qė e diti se kundėrshtimi i saj ėshtė gabim, devijim e marri, andaj zgjedhe pėr veten tėnde atė qė zgjodhi Allahu pėr ata burra tė parė (sahatet dhe tabiinėt), sepse ata me dije janė ndalur nė ato kufinjė, me shiqim tė prerė kanė shikuar, andaj edhe ishin mė tė fuqishėm nė zbulimin e ēėshtjeve dhe mė tė mirė nė pėrpikshmėrinė e tyre. Ata ishin tė parėt, mjaft kanė folur dhe mjaft kanė pėrshkruar, ata qė bėjnė mė pak se ata kanė mangėsi, kurse ata qė orvaten tė bėjnė mė shumė se ata, e teprojnė, ai qė nuk i respekton sa duhet, ka mangėsi, kurse ai qė e tepron karshi tyre e ka tepruar, kurse ata kanė qenė mes kėtyre dhe nė rrugė tė udhėzimit.

Kėrkoj mbrojtje prej shejtanit tė mallkuar.

“Kur Allahu ka vendosur pėr njė ēėshtje, ose i dėrguari i Tij, nuk i takon (nuk i lejohet) asnjė besimtari dhe asnjė besimtareje qė nė atė ēėshtje tė tyre personale tė bėjnė ndonjė zgjidhje tjetėr fare. E kush kundėrshton Allahun dhe tė dėrguarin e Tij, ai ėshtė larguar shumė larg sė vėrtetės.” (El- Ahzab: 36).

Hutbja e dytė

Falenderimi i takon vetėm Allahut nė fillim dhe nė mbarim, e falėnderoj Atė pėr begatitė e Tija tė fshehura dhe tė dukura. Dėshmoj se adhurimi nuk i takon askujt pos Allahut i Cili ėshtė i pashoq dhe dėshmoj se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguari i Tij, i cili me lejen e Allahut udhėzoi zemrat e hutuara. Paqja dhe bekimi i Tij qofshin mbi familjen dhe shokėt e tij, yjet e errėsirės dhe mėngjes i udhėtimit, paqja dhe bekimi qofshim mbi tabiinėt dhe ata qė i pasojnė ata nė tė mirė deri nė ditėn e gjykimit.

Mė pas:

Keni frikė Allahun, o robėrit e Allahut, dhe dijeni se fjala mė e vėrtet ėshtė Libri i Allahut, kurse udhėzimi mė i mirė ėshtė udhėzimi i Muhamedit, alejhisselam, e veprat mė tė kėqija janė veprat e shpikura, ēdo e shpikur ėshtė bidat (risi) e ēdo bidat ėshtė humbje dhe ēdo humbje tė shpie nė xhehenem (zjarr).

Pasoni, Allahu ju mėshiroftė, e mos shpikni ngase kjo ju mjafton.

Hudhejfe, radijallahu anhu, thotė:

اdo ibadet (adhurim) tė cilin nuk e kanė adhuruar shokėt e Muhammedit, alejhisselam, mos e adhuroni as ju ngase i pari nuk ka lėnė pėr tjetrin vend pėr tė folė.

Transmeton Daremiu me sened tė vėrtet se Ebu Musa El-Eshariu, i ka thėnė Ibėn Mesudit, Allahu qoftė i kėnaqur mbi gjithė: Kam parė disa njerėz nė xhami tė cilėt kishin bėrė hallkė dhe ishin nė pritje tė namazit, nė duart e tyre kishin guralecė dhe nė ēdo hallkė qėndronte njė njeri dhe thoshte: Thuani Allahu Ekber njėqind herė, thuani lailahe ilallahu vahdehu la sherike lehu… njėqind herė, thuani subhanallah njėqind herė.

Thash: A nuk i ke urdhėruar qė ti numėrojnė tė kėqijat e tyre dhe t’ju garantosh se nuk do tė humbin asgjė prej tė mirave tė tyre. Pastaj shkoi te njė hallkė prej kėtyre hallkave duke qėndruar nė kėmbė u tha:

اka ėshtė kjo tė cilėn po e veproni? Than: Eba Abdurahman kėto janė guralecė me tė cilat e pėrmendim Allahun. Tha: Numėroni tė kėqijat e juaja, e unė u garantoj se nuk do tė humbni asgjė nga tė mirat, mjerė pėr ju o ummet i Muhammedit, sa shpejt u shkatėrruat, kurse shokėt e tij akoma janė gjallė nė mesin tuaj. Pasha Atė qė nė dorėn e Tij ėshtė shpirti im, ndoshta ju jeni populli mė i udhėzuar se ummeti i Muhammedit, ose jeni duke hapė njė derė tė humbjes?! Thanė: Pasha Allahun, Eba Abdurahman, vetėm tė mirėn kemi pasur pėr qėllim. Tha: Sa prej njerėzve dėshirojnė tė arrijnė tė mira, mirėpo nuk mund t’ia qėllojnė.

Gjithashtu transmeton Daremiu se njė njeri i tha Malik ibėn Enesit, rahimehullah: ku ta veshi ihramin? Tha: Prej atje ku e ka veshur Muhamedi alejhisselam. Njeriu tha: Nėse e veshi prej mė larg? Mos e bė, ngase frikohem se mos bie nė fitne (telashe). Tha: اfar fitne (telashe) ka nė shtimin e tė mirave. Malik ibėn Enesi tha: Allahu, subhanehu ve teala, thotė:

“… le tė ruhen ata qė kundėrshtojnė rrugėn e tij (tė dėrguarit) se ata do ti zė ndonjė telashe, ose do t’i godas dėnimi i hidhėt.” (En- Nur: 63).

Nuk ka fitne (telashe) mė tė madhe se tė mendosh se je veēuar me njė vlerė me tė cilėn nuk ėshtė veēuar Muhamedi alejhisselam.

Keni frikė Allahun, All-llahu ju mėshiroftė, merreni metodologjinė (menhexhin) e parė, pasoni dhe largohuni nga risitė.

Marrė nga libri “Hutbet e Xhumasė” i pėrgatitur nga “Fondacioni Vakėfi Islamik”. Kjo ėshtė hutbja e parė.

Pėrktheu: Bedri Lika
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://blerimgashi.de.tl
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: FEJA ISLAME-PASONI DHE MOS SHPIKN-   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
FEJA ISLAME-PASONI DHE MOS SHPIKN-
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
O Magjistar :: Feja dhe besimi i Njeriut-
Kėrce tek: